Jeśli jesteś właścicielem działki budowlanej i interesuje Cię temat konieczności wymiany gruntu, nasz wpis w prosty sposób wyjaśni to zagadnienie. W polskim prawie nie istnieje dosłowny zapis o obowiązku wymiany gruntu. Jednak jeżeli zamierzasz wybudować na działce dom lub inny obiekt, który wymaga pozwolenia na budowę, wyniki badań geologicznych i geotechnicznych mogą wskazać taką konieczność.

Kiedy wymiana gruntu jest niezbędna, gdy chcemy rozpocząć budowę wymagającą pozwolenia?

Zacznijmy od tego, że są obiekty, które postawimy na działce bez pozwolenia, np. garaż lub wiatę samochodową, o ile spełniają odpowiednie kryteria pod względem wymiarów. Wtedy wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego urzędu. Jednak jeśli zamierzamy wybudować dom, potrzebujemy zgody, a do jej przyznania – kompletnej dokumentacji, w tym m.in. wyników badań geologicznych i geotechnicznych. Gdy badania wskażą, że teren nie nadaje się pod budowę domu, może zostać zalecona wymiana gruntu. Nie zawsze, czasem zalecenia będą inne, ale to temat na osobny artykuł. Wymiana gruntu musi być wówczas wykonana profesjonalnie, by kolejne badania wyszły pozytywnie.

Wymiana gruntu w sytuacji, gdy sami chcemy poprawić jakość warunków na działce

Zdarza się, że sami chcemy wymienić grunt na danym terenie, by poprawić warunki i dotyczy to nie tylko działek budowlanych. Doskonałym przykładem jest chęć wymiany gruntu na powierzchni, którą docelowo chcemy przeznaczyć na pięknie zagospodarowany, zaaranżowany i zadbany ogródek. Teren jest mieszany, nie wszędzie znajduje się ziemia, w niektórych miejscach grunt jest luźny, obsuwa się. Prace ziemne z wykorzystaniem fachowych sprzętów, pozwolą nam znacznie szybciej osiągnąć cel. Na terenach, gdzie nie możemy operować dużą maszyną, pomóc może np. minikoparka.